Buhari allocates portfolios to New Ministers.

    List oF New Ministers/Portfolios

    1) Dr. Uchechukwu Ogah – Abia, Mines and Steel Development, State

    2) Muhammed Musa Bello – Adamawa, FCT

    3) Sen. Godswill Obot Akpabio – Akwa Ibom, Niger Delta

    4) Chris Ngige – Anambra, Labour & Employment

    5) Sharon Ikeazor – Anambra, Environment, State

    6) Adamu Adamu – Bauchi, Education

    7) Amb Maryam Katagum – Bauchi, Industry, Trade and Investment, State

    8) Timipre Silva – Bayelsa, Petroleum, State

    9) Sen. George Akume – Benue, Special Duties

    10) Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State

    11) Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State

    12) Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State

    13) Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology

    14) Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health

    15) Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State

    16) Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment

    17) Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs

    18)Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication

    19) Emeka Nwajuba – Imo, Education, State

    20) Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources

    21) Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning

    22) Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment

    23) Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture

    24) Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence

    25) Hadi Sirika – Katsina, Aviation

    26) Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice

    27) Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State

    28) Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture

    29) Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State

    30) Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing

    31) Adeleke Mamora – Lagos, Health, State

    32) Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State

    33) Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State

    34) Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt

    35) Sen. Omotayo Alasuadura – Ondo, Labour, State

    36) Rauf Aregbesola – Osun, Interior

    37) Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports

    38) Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs

    39) Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation

    40) Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs

    41) Engr. Sale Mamman – Taraba, Power

    42) Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State

    43) Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development

    newstoday

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here